Ytringsfriheden er en by i Rusland
Dansk Journalistforbund synes inspireret
af Gøg og Gokke, Klods Hans og Ebberød Bank

Som medlem af Dansk Journalistforbund vælter det ind i medlemmernes indbakke med nyhedsbreve fra i sær fagbladet Journalisten. De har naturligvis til formål at viderebringe nyheder til medlemmerne og give dem lejlighed til at kommentere. Det lyder ikke helt ufornuftigt. For at kunne kommentere, skal medlemmerne først sluses gennem et spamfilter ved at svare på et spørgsmål. Det kendes fra alle andre debatfora, hvor det for det meste er tal og bogstaver, der skal gengives. 
Det volder ingen som helst problemer. Men det gør det på Journalisten, da adgangsbetingelserne er ren Gøg og Gokke.
Følge herunder proceduren.

 
Journalistens logo
Nyhedsbrev fra Journalisten.dk
mandag den 16. januar 2012

Herover et eksempel på ét nyhedsbrev.
Klikkes ind på et af emnerne åbnes selve teksten, og under
teksten ligger feltet herunder: INDSEND KOMMENTAR.
Som det fremgår øverst skal man som spamsikring skrive, hvad begyndelsesbogstavet er i ordet hest. Det er, som der står,
»Lettere at svare på end mange af spørgsmålene til DJHS afgangsprøve«.
 Så det er bare at skrive h. Tror man.




Herunder: Når man så har skrevet begyndelsesbogstavet h og trykket på Indsend kommentar, så kommer nedenstående frem med teksten:
Forkert svar på spørgsmålet. Prøv igen. Tip: brug små bogstaver.
Som enhver, der kan læse kan se, er det et lille h, som er begyndelsesbogstavet i hest. Prøver man igen, er det med samme resultat. Det er da morsomt.
En dag sagde min kone, at jeg skulle prøve med p som i pruhhest. Men det
var heller ikke p. Så tog jeg fat på hele alfabetet. Men nej, alt var forkert.



Herunder. Så kan man prøve et andet indlæg: Lav dit eget medie.
Men igen med samme resultat. I det gule felt står test. Det står her, fordi der først er
trykket på Gennemse kommentar. Her er svaret også forkert, og det bliver det ved med at være, når man efterfølgende trykker på Indsend kommentar.






















Journalistforbundets hus på Gl. Strand i København. Det er det i baggrunden, det grå..

Farcen fortsætter.
Nu skulle man tro, det bare var at kontakte Journalistens redaktion eller webredaktøren. Det kan man også, men her møder man en række arrogante og højrøvede personer, som er så fine, at de aldrig kunne drømme om at svare. Det har jeg prøvet flere gange. Senest skrev jeg så til Journalistforbundets kommunikationschef Esben Ørberg, da et indlæg hed: »Mere synlig værdi af medlemskabet«

Kære Esben
Betyder »Mere synlig værdi af medlemskabet«, at ALLE medlemmer fremover
kan få lov til at svare på de mange indlæg fra DJ, som havner i ens indbakke?
Har man planer om at droppe det rent ud sagt idiotiske »password« med først
at kunne skrive, når man har gættet forbogstavet i ordet hest?

Hvem styrer den slags tåbelige adgang, som viser, at man bare får at vide, at
»passwordet« var forkert, og at man kan prøve med små bogstaver? Som man
allerede havde gjort.

Nu har det kørt på samme tåbelige måde i flere år. Hvem er ansvarlig for det pjat,
som udelukker medlemmer i at skrive?

Er det ikke det, man kalder krænkelse af ytringsfriheden? Eller er det bare censur?
Og så hos Journalistforbundet?

Med kollegial hilsen
Preben Juul Madsen


Det blev besvaret på følgende vis:

Kære Preben
Du har en pointe. Jeg er selv irriteret over det, når jeg en sjælden grad drister mig til at svare/kommentere. Men selvom det kan forekomme dig mærkeligt, så har jeg ingen
indflydelse på proceduren, idet kravet om 'password' forekommer hos journalisten.dk,
som er helt og aldeles uafhængig af forbundet.

Det vil således nærmest være en krænkelse af ytringsfriheden, hvis jeg forsøgte mig med et pålæg til Journalisten. Eller rettere: Journalisten ville sidde det ganske overhørig.

Jeg vil nøjes med at sige til Journalisten, at flere medlemmer (i alle tilfælde du og jeg) er utilfredse med dette filter.

Hilsen fra

Esben
---
Det er skønt at være Hjem Is-mand, siger man. Men det er langt skønnere at være medlem af Journalistforbundet. Esben Ørberg er kommunikationschef i Journalistforbundet, men kan ikke få lov at kommunikere i Journalistforbundets fagblad Journalisten. Var der nogen der sagde Gøg og Gokke, Klods Hans og Ebberød Bank? Esben Ørberg er altså også offer for Journalistens idiotiske spamfilter, der fungerer som en grov krænkelse af ytringsfriheden. Han har en topstilling i Journalistforbundet, men fagbladet, som er del af Journalistforbundet og årligt koster alle os medlemmer en bondegård af de dyreste, er ligeglad med, hvad han mener. Det må siges at være topmålet af arrogant arrogance.

Og så er der Journalistforbundets underlige formand. Da han i 2007 fyldte 50 år, var overskriften i Jyllands-Posten: »Pressefrihedens vogter«. Og i underrubrikken: »Journalistforbundets formand, Mogens Blicher Bjerregaard, kæmper konstant mod indsnævring af pressefriheden«. Jo, godmorgen min bare røv. Den mærkelige formand har kæftet op før han blev 50, og lige siden om hvor vigtig ytringsfriheden er. Men i hans eget fagblad, som han også er chef for, kan hans egne medlemmer ikke få lov at ytre sig. Og ikke engang kommunikationschefen.

Det skal bemærkes, at der forekommer kommentarer. Det må være de få udvalgte, vennerne, der smutter uden om begyndelsesbogstavet i hest.
Man kan heller ikke selv starte et emne. Det er også kun de udvalgte. Vennerne.
Men det er naturligvis også mere interessant, hvad de mener.

Preben Juul Madsen
Medlem af Dansk Journalistforbund
20. januar 2012